یکی از ترفند های مناسب برای این که روسری صاف و محکم بر روی سر شما بماند، استفاده از طلق روسری است. در این مقاله قصد داریم تا طرز استفاده از طلق روسری یا فیکسر را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با این آموزش کاربردی آشنا شوید.

فیکسر روسری چیست؟

بهتر است در ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که طلق چیست؟ در واقع طلق روسری از جنس همان طلقی می باشد که برای فنر کردن جزوه خود استفاده می کنید. تنها این تفاوت را با هم دارند که طلق روسری ضخیم تر است. در واقع طلق های روسری به شکل ذوزنقه بریده شده است و لبه های تیز گرد شده است. این نوع طلق روسری ها با این که از استحکام بالایی برخوردار هستند، انعطاف پذیر هم هستند

فیکسر روسری چیست؟

طرز استفاده از طلق روسری

برای استفاده از این مدل طلق ها ممکن است که برای شما سوال پیش بیاید که چگونه طلق روسری را ثابت نگه داریم؟ برای پاسخ این سوال باید بگوییم که،  یک لایه باریک طلق بین دو لایه روسری قرار بگیرد سپس هنگامی که روسری را زیر چانه محکم می کنید، قسمت بالای سر شما به شکل نیم دایره به صورت گرد و شکیل قرار دارد. در واقع با استفاده از طلق روسری دیگر نگران بهم خوردن روسری خود و مرتب کردن لبه روسریتان نباشید. اگر از روسری های با جنس نرم و لطیف استفاده می کنید به راحتی با کمک فیکسر می توانید روسری خود را مرتب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر می خواهید طلق های شما صاف بماند و نشکند آن ها را در زیر کتاب ها قرار دهید و توجه داشته باشید که به آن ها فشار نیاید زیرا می شکند.

طرز گذاشتن طلق در مقنعه

آموزش گذاشتن طلق زیر مقنعه از موضوعات دیگری است که در ادامه این مقاله قصد بررسی آن را داریم. برای استفاده از فیکسر ها لازم است تا آن را بین دو لایه روسری قرار دهید و سپس روسری خود را سر کنید. یا این که می توانید در ابتدا روسری یا مقنعه خود را سر کنید و سپس طلق را بین دو لایه قرار دهید و سپس از نوک انگشتان خود کمک بگیرید و آن را به مکان خودش هدایت کنید. در طلق روسری باید به این نکته دقت کنید که، ضلع بزرگتر آن باید به سمت تا خورده لبه روسری باشد.

طرز استفاده از طلق روسری

فیکسر های روسری به طور معمول دارای اندازه های استانداردی هستند اما اگر احساس کردید که طلق بیش از حد بلند است و مانع این است که گوشه های روسری خود را به داخل تا بزنید می‌توانید به موازات دو ضلع کوچک آن، یکی دو سانت کوتاه‌ترش کنید. برعکس این موضوع هم امکان دارد یعنی احساس می کنید که اندازه طلق برای صورت شما کوتاه است از یک فیکسر با طول بیشتر استفاده کنید.

چگونه طلق روسری درست کنیم؟

چگونه طلق روسری درست کنیم؟

شما می توانید فیکسر روسری را از انواع فروشگاه ها و سایت های آنلاین تهیه کنید. اما جالب است که بدانید خودتان هم می توانید طلق روسری در خانه درست کنید. در ادامه همراه ما باشید تا با آموزش درست کردن طلق روسری آشنا شوید.

برای اين كار از عكس های راديولوژی استفاده كنيد. به طور حتم چند عکس رادیولوژی در خانه همه ما پیدا می شود.

در واقع عكس های راديولوژی ضخامت خوبی برای درست کردن طلق روسری دارند، اما یکی از معایب این ورق ها وجود مواد شیمیایی است که مسلما برای پوست و مو مفید نیست. البته که برای برطرف کردن این مشکل هم می توانیم از راه زیر استفاده کنیم.

كافی است يک ورقه از عكس های راديولوژي را داخل تشتی از آب و محلول سفيدكننده بگذاريد تا كم كم تبديل به يک ورقه شفاف شود.

بعدا از این این مواد شیمیایی را از روی عکس های رادیولوژی از بین بردیم، يك ذوزنقه در ابعاد تقريبي ۳۲ سانتیمتر برمی داریدتوجه داشته باشید که ذوزنقه‌اي كه ضلع بزرگتر آن 32 سانتیمتر باشد استفاده کنید، ضلع كوچکتر آن حدود 28 سانتیمتر و ضخامتش حدود 6 و نيم سانتيمتراست. سعي كنيد ضلع بزرگتر را روی لبه ی ورقه ی راديولوژي قرار بدهید؛ چون اين قسمت از طلق بيشترين تماس را با روسري يا مقنعه دارد و اگر خوب قيچي نخورد، هم ممكن است نتيجه ی دلخواه را به‌ شما ندهد هم احتمال اينكه صيقلي نبودن لبه ی فیکسر را نخ كش كند هست.

بعد از این که به صورت ذوزنقه بریدید، چهار گوشه ی آن را گرد كنيد كه تيزی آن به روسری گير نكند. با انجام این مراحل شما به راحتی فیکسر خود را می توانید در خانه درست کنید.

جلوگیری از برق زدن طلق روسری جلوی نور

ممکن است که شما دوست نداشته باشید طلق روسریتان جلوی نور برق بزند به خصوص که اگ روسری شما نازک باشد. برای رفع این مشکل طلق های روسری در بازار موجود است که یک لایه پارچه بر روی آن ها کشیده شده است. این کار باعث می شود تا مانع انعکاس نور شود و از سرخوردن آن هم جلوگیری می کند. جالب است که شما می توانید این مدل طلق را در خانه خودتان درست کنید. تنها کافی است که مراحل زیر را طی کنید:

یک مقدار لایی‌چسب مشکی با طولی مساوی طول طلقی که برش زده‌اید و عرضی دو برابر آن، تهیه کنید. بعد طلق را طوری روی آن بگذارید که ضلع بزرگ‌ترش بیفتد درست وسط لایی‌چسب سپس بعد لبه دیگر لایی‌چسب را روی طلق برگردانید و  می توانید برای احتیاط یک تکه پارچه نازک روی آن بیندازید که اتو مستقیما با طلق و لایی‌چسب در تماس نباشد. در این مرحله اتوی داغ را روی آن بگذارید تا چسب ِ لایی‌چسب به طلق بچسبد. به این نکته توجه کنید که حرارت زیادی ندهید که باعث آب شدن طلق بشود. سپس وقتی مطمئن شدید لایی‌چسب به خوبی به طلق چسبیده است، با قیچی گوشه‌های اضافی آن را ببرید. حالا طلق آماده است. اکنون شما فیکسر دارید که نه انعکاس نور دارد نه دیگر لیز می خورد.

 

جلوگیری از برق زدن طلق روسری جلوی نور

کلام آخر

در این مقاله آموزش استفاده از طلق روسری و نحوه درست کردن آن در خانه را بررسی کردیم. اگر خراب شدن لبه روسریتان و سر خوردن روسری از سرتان جز دغدغه های شما شده است و این مشکل آزارتان می دهد. به راحتی می توانید از فیکسر استفاده کنید و دیگر هیچ دغدغه ای نداشته باشید. برای خرید انواع مدل روسری و شال می توانید به سایت مروا مزون مراجعه کنید.