کمد همه خانم ها پر از شال و روسری های طرح دار و رنگی می باشد و همه خانم ها حساسیت خاصی به سالم ماندن و تمیزی شال و روسری خود دارند. جنس شال و روسری ها هم معمولا از حریر و نخ و … می باشد که لطافت بالایی دارد. آیا شما هم در هنگام شستشو شال و روسری خود به دنبال بهترین راه و روش هستید که کمترین آسیب به آن وارد شود؟ این نگرانی و دغدغه ایی است که اکثر خانم ها دارند و به دلیل لطافت بالا شال و روسری کار شتسشو را سخت تر می کند. زیرا از یک طرف می خواهیم شال و روسریمان هیچ لکه و کثیفی نداشته باشد و از طرف دیگر نگران آسیب دیدنشان هستیم. اما با خواندن این مقاله و رعالیت نکاتی که در آن گفته می شود دیگر لازم نیست در هنگامد شستشو شال و روسری خود نگرانی داشته باشید. در این مطلب بهترین روش شستشو شال و روسری را با هم بررسی خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

شستشو شال و روسری

انتخاب شوینده مناسب برای شستشو شال و روسری

باید برای شستشو شال و روسری خود شوینده مناسبی را انتخاب کنیم که لکه و کثیفی را از بین ببرد، در کنار آن به شال و روسریمان آسیب وارد نشود. زیرا اگر شوینده مناسبی انتخاب نکنیم ممکن است باعث از بین رفتن پارچه و رنگ پارچه شود و به مانند قبل زیبا نباشد. در واقع بهترین شوینده برای شستشو شال و روسری، شوینده ایی است که شما را از شر تمام لکه ها و میکروب های پارچه خلاص کند، بدون این که بر روی ظاهر شال و روسری شما تاثیر بگذارد.

شستشو شال و روسری با دست

توجه داشته باشید که در هنگام شستشو شال و روسری آن را چنگ نزنید به این دلیل که بافت پارچه آسیب می بیند. اگر روسری نخی یا پشمی داشته باشید، الیاف از سطح پارچه خارج می شود و پرز می دهد. روسری های ابریشمی هم در هنگام خیس شدن قدرت خود را از دست می دهند. پس بهترین روش برای شستشو شال و روسری ابریشمی این است که آن ها را با کمی شامپو در یک ظرف آب قرار داده و بعد از چند دقیقه آبکشی کنید.

شستشو شال و روسری با دست

آموزش شستشو شال و روسری

در ابتدا یک ظرف یا لگن را پر از آب ولرم کنید و مقداری مایع شوینده، شامپو و سرکه بریزید

در مرحله بعدی شال و روسری خود را در این ظرف قرار دهید

برای مرحله آبکشی کافی است ظرف را خالی کرده و با آب تمیز پر کنید و سپس شال و روسری را درون آن قرار داده و تکان بدهید تا مواد شوینده از آن پاک شود.

توجه داشته باشید که در هنگام شستشو شال و روسری خود هرگز آن ها را فشار ندهید.

بهترین روش برای جذب آب اضافی شال و روسری، تکاندن آن به آرامی می باشد و آن را بر روی سطح تمیزی آویزان کنید.

توجه داشته باشید که برای خشک کردن شال و روسری خود آن ها را مستقیم جلو نور آفتاب قرار ندهید.

چگونگی خشک کردن شال و روسری

بعد از این که آبکشی شال و روسری خود را انجام دادید، آن ها را بر روی یک سطح صاف و تمیز قرار دهید می توانید بر روی یک حوله تمیز هم قرار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. توجه داشته باشید که به هیچ وجه رو به روی نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

شال و روسریمان را اتو کنیم؟

شاید سوالتان باشد که شال و روسری خود را چگونه اتو کنید؟ در واقع گرمای مستقیم اتو به بافت و رنگ پارچه آسیب می رساند. همچنین اگر شال و روسری شما دارای الیاف مصنوعی باشد می تواند باعث آب شدگی الیاف حتی سوختن آن در دمای بالا شود. در نتیجه بهتر است که از اتو کردن مستقیم شال و روسری خودداری کنید. برای اتو کردن بهتر است یک پارچه سفید بر روی روسری و شال خود قرار دهید و سپس آن را اتو کنید.

شال و روسریمان را اتو کنیم؟

نکات روش شستشو شال و روسری

معمولا شال و روسری ها دارای برچسبی هستند. که اطلاعات مهم از قبیل جنس، حرارت آب، درصد نخ و نایلون ، حرارت اتو و در آن مشخص شده است. قبل از شستشو به آن دقت کنید.

یکی از مهمترین عامل ثبات کیفیت شال و روسری حرارت آبی است که شال و روسری با آن شسته می شوند. هر چه حرارت آب بیشتر باشد عمر شال و روسری کمتر میشود. پس بهتر است شال و روسری نخی را با اب ولرم و ترجیحا شامپو بشویید. 

حرارت مستقیم به بافت پارچه آسیب می زند . همچنین اگر شال یا روسری شما دارای نایلون باشد حرارت زیاد باعث آب شدگی و تغییر بافت پارچه ی آن یا حتی سوختن آن می شود. بهتر است از اتو کردن با حرارت مستقیم بپرهیزید و هنگام اتو کردن پارچه ی سفید و تمیزی روی شال یا روسری قرار دهید و سپس اتو کنید.

تنها شال یا روسری ساتن یا ابریشم خود را به خشک شویی بدهید. در خشکشویی ها از مواد پاکننده ای استفاده می کنند که به عمر و کیفیت تاروپود ضربه می زند. 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا طلایی ترین نکاتی که لازم است در هنگام شستشو شال و روسری خود بدانید را بیان کنیم. با رعایت این موارد و نکاتی که گفته شد، شال و روسری شما هیچ آسیبی نمی بیند و همچنین هیچ لکه و کثیفی هم باقی نمی ماند. برای مشاهده طرح و انواع مدل های شال و روسری می توانید به سایت مروا مزون مراجعه کنید.