یکی از مشکلات و دغدغه خانم های ایرانی، سر خوردن روسری است. در این شرایط باید خانم ها روسری خود را مرتب کنند و این کار بسیار وقت گیر و آزاردهنده است. در ادامه قصد داریم چند ترفند و نکته به شما آموزش دهیم تا از سر خوردن روسری جلوگیری کند. در ادامه این آموزش کاربردی همراه ما باشید.

انتخاب روسری با جنس مناسب

اولین راهکار برای جلوگیری از سر خوردن روسری، انتخاب جنس مناسب روسری است. در واقع بهتر است که برای استفاده های روزانه خود از روسری های نخی استفاده کنید. اگر قصد خرید روسری مجلسی دارید و جنس ساتن و ابریشم انتخاب شما است باید دقت کنید از خرید روسری های خیلی نازک و ظریف با این جنس خودداری کنید.

انتخاب روسری با جنس مناسب
نوع بستن مو ها

یکی از پارامتر های که در سر خوردن روسری تاثیر دارد، پایین بستن مو ها می باشد بهتر است که مو های خود را بالا ببندید. توجه داشته باشید که مو های خود را با کلیپس یا کش مو محکم ببندید تا به شما در نگهداشتن روسری کمک کند.

از گیره، سنجاق و کلیپس استفاده کنید

یکی از ترفند های جلوگیری از سر خوردن روسری، استفاده از سنجاق و گیره و کلیپس است که راه بسیار ساده و راحتی است. بهتر استکه برای این که روسری شما ثابت بماند از کلیپس و گیره های استفاده کنید که سخت تر باز می شوند. در انتخاب مدل گیره برای روسری خود می توانید به این مطلب مراجعه کنید. توجه داشته باشید که، گیره های دوبل کتابی سیاه رنگ برای ثابت نگه داشتن روسری روی سر مناسب است. شما می توانید با سنجاق روسری را به هد و یا کلاه حجاب محکم کنید اما حتما برای این کار از سوزن و سنجاق های نازک و تیز استفاده کنید که روسری شما نخ کش نشود.

از گیره، سنجاق و کلیپس استفاده کنید
استفاده از هد یا کلاه حجاب

یکی از رایج ترین روش ها استفاده از کلاه حجاب برای این که روسری شما سر نخورد. شما می توانید هد و کلاه را کاملا زیر روسری و شال مخفی کنید و لازم نیست که آنها از زیر روسری شما مشخص باشند.کلاه و هدبند های حجاب مدل های مختلفی دارند و شما می توانید یکی از انواع آنها را انتخاب کنید و از سُر خوردن روسری جلوگیری نمایید.

استفاده از هد یا کلاه حجاب
استفاده از فیکسر روسری

یکی از روش های جلوگیری از سر خوردن روسری استفاده از فیکسر یا طلق روسری است. در واقع شما با استفاده از طلق بخش جلویی روسری های با جنس ساتن و حریر را می توانید بهتر و خوش حالت تر نگه دارید. روش استفاده از فیکسر به این صورت است که، طلق در میان ۲ لایه روسری خود بگذارید و سپس روسری خود را بپوشید یا ابتدا روسری را پوشیده و سپس طلق را میان ۲ لایه جای داده و آن را تنظیم و ثابت کنید.

جالب است که بدانید برای محکم ایستادن طلق یا فیکسر،  می توانید طلق را با چسب نواری به قسمتی که روی سر قرار می گیرد و از بیرون معلوم نیست وصل کرد، البته طلق هایی عرضه شده در فروشگاه های حجاب برخی دارای یک روی دارای چسب هستند و بعضی دیگر نیز یکی از دو سطح شان زبر می باشد. شما می توانید در خانه طلق را تهیه و از آن برای ثابت ماندن روسری استفاده نمایید.

استفاده از فیکسر روسری
عدم استفاده از نرم کننده مو

در واقع اگر از نرم کننده مو استفاده کنید، مو های شما بسیار لطیف می شود و به همین دلیل باعث می شود تا روسری از سر شما سر بخورد. پس اگر مو های شما بسیار صاف و لخت است از نرم کننده مو استفاده نکنید زیرا در غیر این صورت پوشیدن روسری برای شما بسیار سخت خواهد بود.

نکات مهم در سر خوردن روسری

اگر چادر به سر می‌کنید، هنگام خرید آن دقت کنید که بخشی از چادر که روی سر قرار می‌گیرد (قسمت وارونه چادر)، لیز نباشد؛ چون با سر خوردن چادر از سر، روسری نیز لیز می‌خورد به این صورت یک استایل چادری مناسبی نخواهید داشت. چادر‌های ساتن بسیار لیز هستند و بهتر است برای سر کردن به آن‌ها کش بدوزید. اگرمی خواهید مدل بستن روسری زیر چادر را یاد بگیرید به این مطلب مراجعه کنید.

اگر روسریتان را گره می‌زنید، قبل از بستن گره بهتر است با یک سنجاق یا کلیپس روسری، آن را محکم کنید و سپس گره روسری را ببینید با این روش هم گره روسری باز نمی‌شود و هم روسری سر نمی‌خورد.

اگر می‌خواهید قسمت جلوی روسری صاف و بدون چروک روی سرتان قرار گیرد بهتر است از طلق روسری استفاده کنید.

هنگام بستن روسری می‌توانید با سوزن‌های ظریف و تیز مخصوص روسری بخش‌هایی از آن را به هدبند یا کلاه حجاب وصل کنید. این یک راه جلوگیری از سر خوردن روسری است که باعث می‌شود روسری به شکلی که شما دوست دارید روی سرتان قرار گیرد.

اگر علاقه‌ای به استفاده از هدبند و کلاه حجاب ندارید می‌توانید به عنوان جایگزین از یک تل پارچه‌ای ساده استفاده کنید.

کلام آخر

در این مقاله ترفند هایی بیان شد که باعث جلوگیری از سر خوردن روسری می شود. در واقع با رعایت این ترفند و نکات دیگر نگرانی و دغدغه سرخوردن روسری خود را ندارید و به راحتی می توانید انواع مدل روسری سر کنید. برای خرید انواع مدل روسری در طرح و رنگ های مختلف می توانید به سایت مروا مزون مراجعه کنید.