یکی از شال های محبوب در میان خانم ها، شال چروک می باشد. در واقع شال و روسری ها بسیار متنوع هستند و در مدل های مختلف و طرح های گوناگون تولید می شوند و به همین دلیل با توجه به تنوع بالا شال روسری انتخاب سخت خواهد شد. از جنس های مختلف شال و روسری می توان به شال های نخی ساده، شال و روسری ساتن، روسری های نخی طرح دار، شال حریر چروک و… اشاره داشت که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند.

از شال و روسری های محبوب طرح چروک می باشد که بسیار هم ترند شده است. در این مطلب قصد داریم تا این مدل شال و روسری را بررسی کنیم و روش های مختلف چروک کردن شال و روسری های ساده را به شما آموزش دهیم. در ادامه این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

چروک کردن شال و روسری ساده

روش اول چروک کردن شال و روسری ساده

یکی از روش ها این است که شال را بر روی زمین پهن کرده و از عرض یا از طول با دست جمعش کنید و سپس با نخ محکمی به مانند نخ اصلاح دور تا دورآن را محکم ببندید به طور ساده تر بخواهیم بگوییم، شال به شکل مار ببندید. در مرحله بعدی از سمت بلند شال دوباره مچاله کرده و نخ را محکم می بندیم تا به شکل گلوله پارچه ایی دربیاید. سپس این گلوله پارچه ایی که درست کرده ایید را در یک ظرف فلزی قرار دهید و سپس ظرف فلزی را درون زود پز قرار دهید و توجه داشته باشید که درون زودپز کمی آب بریزید در حدی که به شال سرایت نکند. درب زودپز را بسته و به مدت سی تا چهل و پنج دقیقه می گذاریم تا بخار بگیرد. در مرحله پایانی این گلوله پارچه ایی را درون فضای باز گذاشته تا خشک شود و سپس نخ ها بسته شده را باز کرده و استفاده می گردد. اکنون شما یک شال و روسری چروک شده دارید.

روش دوم چروک کردن شال و روسری ساده

یکی دیگر از روش های چروک کردن شال و روسری، استفاده از ورق فویل می باشد. در این روش شما نیاز به یک ورق فویل به ابعاد ۶۰ در ۶۰نیاز دارید. در این روش لازم است تا شما ورقه فویل را به دو بخش مساوی تقسیم کنید. سپس یکی از ورق های فویل را بر روی شال پهن کرده و سپس شال یا روسری خود را با همان ورقه فویل چروک کنید. سپس ورقه دیگر فویل را بر روی طرف دیگر شال خود قرار داده و مجدد چروک کنید. سپس یک طرف فویل های چروک شده با پارچه را مچاله کنید تا شبیه به گوی شود. سپس سطح گوی که فویل است را سوراخ سوراخ کنید. داخل قابلمه مقداری آب بریزید و سپس یک ابکش درون قابلمه قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید که آبکش نباید با آب برخورد کند. هنگامی که آب داخل قابلمه جوش آمد گوی را درون آبکش قرار داده و درب قابلمه را ببندید. بعد از گذشت یک ساعت اجاق گاز را خاموش کنید و زمان بدهید که سرد شود. سپس می توانید گوی را باز کنید و اکنون شال یا روسری چروک خود را دارید.

روش های شتشو شال و روسری چروک

بعد از چروک کردن شال و روسری ساده خود شاید این دغدغه و نگرانی برایتان پیش بیاید که چگونه شال و روسری چروک خود را بشویید. برای شستشو این مدل شال و روسری باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • اولین نکته مهم که باید در نظر بگیرید، عدم استفاده از آب داغ می باشد. به عبارت دیگر برای شستن شال چروک و روسری های چروک بهتر است از آب سرد استفاده کنید زیرا آب داغ باعث باز شدن چروک های شال و روسری می شود و تمام زحمت هایی که برای چروک کردن شال و روسری ساده خود انجام داده ایید به هدر می رود.
  • دومین نکته ای که هنگام شست و شو شال چروک و یا روسری چروک باید توجه کنید، نحوه شستن آن ها می باشد. شال مورد نظر را با استفاده از آب سرد و مقداری شامپو به آرامی بشویید.
  • سومین نکته مربوط به آبکشی آن می باشد. برای خارج شدن آب اضافی موجود در شال و روسری های چروک تنها کافی است آن را به آرامی فشار دهید.
  • نکته چهارم مربوط به خشک شدن شال و روسری های چروک می باشد. برای این که شال و روسری مورد نظر به بهترین شکل ممکن خشک شود و به آن ها صدمه ای وارد نشود باید آن را به همان حالت عادی روی رخت آویز قرار دهید. به عبارت دیگر شال را روی رخت آویز پهن نکنید بلکه به حالت عادی آن را روی رخت آویز قرار دهید. توجه کنید که چروک های شال به صورت عمودی روی رخت آویز قرار گیرد.
روش های شتشو شال و روسری چروک

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا روش های چروک کردن شال و روسری ساده را به شما آموزش دهیم تا به راحتی در خانه خود این شال ترند را برای خود طراحی کنید و استفاده کنید. شما می توانید در سایت مروا مزون انواع مدل های شال و روسری چروک و پلیسه را مشاهده و خریداری کنید. مروا مزون از سایت های برتر در زمینه فروش آنلاین شال و روسری می باشد.